Tak to działa….z funduszami
To dzięki nim funkcjonują miejsca w regionie, w których lubisz spędzać czas, korzystając z rodzinnych parków rozrywki, wyciągów narciarskich, restauracji i hoteli. Fundusze Europejskie z konkursu Inwestycje w MŚP pomogły przetrwać w pandemii ponad 650 firmom. Przeczytaj, zobacz, zainspiruj się i skorzystaj z dofinansowania w kolejnej perspektywie finansowej.
Grupa Szafrański – projekt Cuberniok
Reżim sanitarny, obawy przed wyjazdami spowodowały niemal całkowite zatrzymanie działalności przedsiębiorstw związanych z organizacją wypoczynku i czasu wolnego. Tak ważna dla regionu dziedzina gospodarki została również ujęta w naborze „Inwestycje w MŚP”.
W momencie ogłoszenia lockdownu działania naszej firmy zatrzymały się praktycznie na 100%. Trzeba było odwołać wszystkie nadchodzące imprezy turystyczne oraz te, które były aktualnie w kontraktacji. Niewielkim pocieszeniem był dla nas fakt przeniesienia części imprez na następny sezon. Równocześnie klienci przestali korzystać z usług naszego serwisu narciarskiego – wspomina Marcin Szafrański, który dzięki dofinansowaniu zrealizuje zupełnie nowe przedsięwzięcie
Prowadzona z pasją firma do tej pory zajmowała się organizacją wyjazdów narciarskich, szkoleniami oraz serwisem. Pandemia wymusiła konieczność poszukiwania nowych możliwości, zapewniających utrzymanie miejsc pracy i rozwój dotychczasowej działalności, by zyskać zabezpieczenie wobec niepewnego jutra i dostosować się do obecnych warunków. W górskiej okolicy dobiega końca budowa czterech budynków z przeznaczeniem noclegowym dla turystów oraz wiata z zapleczem techniczno-socjalnym. Inwestycję wyróżnia jej funkcjonalność, którą szczególnie docenią pasjonaci jazdy na dwóch kółkach. Każdy budynek wyposażony będzie w stanowiska zewnętrzne do indywidualnego mycia sprzętu sportowego oraz stojaki na rowery. Klienci będą mieli do dyspozycji również stanowisko centralne, przeznaczone do mycia sprzętu sportowego, przemysłową pralkę oraz suszarnię.
- Założeniem jest maksymalne zmniejszenie konieczności spotkania osobistego Wynajem obiektów będzie odbywał się za pomocą obsługi zdalnej, poprzez aplikację dostępną na telefon komórkowy – wyjaśnia Marcin Szafrański, podkreślając innowacyjność i bezpieczeństwo zaplanowanych rozwiązań. podkreśla pomysłodawca „Projektu Cuberniok”.
Dotacja motorem zmian
Roman Wyszogrodzki Drukarnia Wielkoformatowa Info Graf Żory
Problemy związane z lockdownem dotknęły nie tylko firmy zamknięte z powodu obostrzeń, lawinowo przybywało poszkodowanych przedsiębiorstw zależnych, dostarczających produkty czy świadczących usługi na rzecz podmiotów z branż objętych zakazem.
W momencie wystąpienia pandemii gwałtownie spadły nam obroty, szczególnie, że naszymi klientami w większości są firmy z branży eventowej. Wcześniej w ogóle nie korzystałem z funduszy unijnych. Nosiliśmy się z zamiarem budowy nowej siedziby, udało nam się już załatwić formalności, otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, w końcu mieliśmy szansę „pójść na swoje”, bo do tej pory wynajmowaliśmy budynek, płacąc coraz wyższy czynsz. Plany mocno pokrzyżował nam koronawirus – wspomina Roman Wyszogrodzki, prowadzący Drukarnię Info Graf.
Wtedy zaczęliśmy szukać jakiegoś nowego źródła finansowania poza własnymi środkami, a jak wiadomo banki także patrzyły nieprzychylnie na przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Dowiedzieliśmy się o konkursie, poczytaliśmy zasady i faktycznie – wpisywaliśmy się idealnie w wymagania, bo w perspektywie mieliśmy nie tylko budowę własnej siedziby ale także zakup nowej maszyny, która pozwoliłaby nam zabezpieczyć innego rodzaju zamówienia, wprowadzić nową ofertę, mniej narażoną na zmiany rynkowe, jakie wymuszała pandemia Covid-19. Zajmujemy się drukiem wielkoformatowym ale wykorzystaliśmy przepisy związane z zachowaniem bezpieczeństwa, proponując naszym klientom np. spersonalizowane przegrody ze znakami firmowymi, co daje nam dodatkową możliwość utrzymania przedsiębiorstwa.
Kryzys, jaki rozpoczął się w marcu ubiegłego roku zmusił do poszukiwania nowych rozwiązań, wspomagających utrzymanie firmy i pracowników. Przy okazji zakupu maszyny, udało się wdrożyć także odkładany „do szuflady” innowacyjny pomysł.
Pięć lat temu opatentowałem wzór dekoracji ściennej, którą miałem zamiar wprowadzić do oferty drukarni…czas upływał i nigdy nie było okazji, by porządnie się tym zająć . Nowe produkty zostały wprowadzone do oferty, nie wszystkie sprzedają się tak jak bym sobie tego życzył, ale częściowo to wina lokalizacji i warunków w jakich działamy, co wkrótce się zmieni bo budowa jest na finiszu. Najważniejsze, że zakupiona maszyna już u nas działa, bo bez niej moja firma już by się skończyła – podsumowuje po roku realizacji projektu Roman Wyszogrodzki
Bajka dostępna dla wszystkich
PLANETA JUBLAMA Sp. z o.o
Centrum Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” to miejsce, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się dzieciom nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata, zgodnie z tym, co mawiał sam Pan Kleks: szkoła nie musi być nudna. Ze względu na ogłoszony stan pandemii Bajka została zamknięta. Jej właściciele postanowili skorzystać z możliwości jakie dawał konkurs „Inwestycje w MŚP”, składając swój projekt już w pierwszej rundzie naboru.
W ten sposób świat, w którym do niedawna mogły bawić się dzieci, przenosi się do przestrzeni wirtualnej, bowiem pomysł polega na wdrożeniu na rynek autorskiego produktu Interaktywnej Wirtualnej Bajki Pana Kleksa. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie do zupełnie nowych odbiorców, którzy z powodu różnych ograniczeń nie mogli spotkać się z Panem Kleksem w Katowicach - dzieci z odległych regionów Polski, Europy czy świata w tym dzieci z niepełnosprawościami. Dzięki opracowanej technologii Wirtualna Bajka wpłynie również na stacjonarne centrum, gdyż zaplanowana ekspozycja zostanie wzbogacona o elementy wykorzystujące nowoczesne technologie.
Przed wybuchem pandemii Bajka Pana Kleksa na rynku funkcjonowała tylko 3 pełne miesiące, jednak w tym jakże krótkim czasie odwiedziło ją aż 29 625 osób, które niejednokrotnie przyjechały w tym celu z sąsiednich województw. Ze względu na zwiększające się ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 działalność Centrum została zawieszona. Tym samym dotychczasowa wzrastająca popularność Bajki została zatrzymana a frekwencja musiała zostać ograniczona do zera – wspomina Grzegorz Pietraszewski , założyciel Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa”
Krokiem na przód było stworzenie nowoczesnej, wirtualnej przestrzeni, w której szczególnymi gośćmi będą osoby z niepełnosprawnościami.
Planeta Jublama trafia w niszę, którą stanowi inteligentna, interaktywna działalność ukierunkowana na rozwój kreatywności dzieci i młodzieży. W ramach projektu do wirtualnego świata przeniesione zostaną wszystkie możliwe interakcje i bodźce ze świata rzeczywistego. Jesteśmy podekscytowani, bo dzieje się to po raz pierwszy w tego typu jednostce oraz na taką skalę. Działalność w „sieci” daje nowe możliwości. Opcja edycji treści znajdujących się we wnętrzu Bajki Pan aKleksa sprawia, że wizyta w Wirtualnej Bajce nie będzie jednorazowa a stanie się czymś w rodzaju przestrzeni, w której najmłodsi mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami w mniej oficjalnej formule znanej z e- learningu. Uspokajając opiekunów dodam, że mimo wszystko będzie to miejsce bezpieczne, dużo bardziej zorganizowane niż w chatroomach czy podczas rozgrywek online w grach komputerowych, gdzie nie ma osoby edukatora sprawującego kontrolę nad zachowaniem czy poruszanymi treściami rozmów – wyjaśnia Grzegorz Pietraszewski.
Inwestycje w rzemiosło
Browar Kraftwerk
Mieszczący się w Rzuchowie, niewielkiej miejscowości położonej między Rybnikiem a Raciborzem, rzemieślniczy browar uzyskał środki na zakup urządzeń oraz sfinansowanie wynagrodzenia pracowników. Firma wcześniej wykorzystała dotację na innowacje, a w zeszłym roku złożyła wniosek w konkursie przygotowanym w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki. Należy podkreślić, że w naborze premiowane dodatkowymi punktami były rozwiązania innowacyjne, z czego skorzystali właściciele browaru, wprowadzając nowe, ekologiczne rozwiązania zastępując jednorazowe, plastikowe beczki stalowymi. Poszerzona została również oferta produktów, założono także dotarcie do nowych rynków zbytu.
Kolejność była taka, że po zrealizowaniu pierwszej dotacji w ramach funduszy unijnych o innowacyjności stwierdziliśmy….a właściwie mój główny piwowar, który jest moim wspólnikiem, wpadł na pomysł innowacyjnego filtra do rozlewu, który redukuje straty powstałe podczas tego procesu. Prowadziliśmy na ten temat badania w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym, co akurat zbiegło się w czasie z ogłoszeniem specjalnego naboru w Śląskim Centrum Przedsiębiorczości. W międzyczasie dotknął nas covid i była kumulacja szczęścia w nieszczęściu — opowiada Mateusz Bortel, właściciel spółki.
Dofinansowanie w ramach konkursu „Inwestycje w MŚP” pozwoli także na utrzymanie godnych warunków pracy i odrobinę oddechu, stanowiąc pewne zabezpieczenie w trudnych latach.
Funkcjonowanie w tym okresie jest szczególnie trudne tak że środki, które do nas płyną — do nas, przedsiębiorców — na pewno są zastrzykiem i niebywałą pomocą. Traktujemy te wszystkie fundusze jako poduszkę, jako zabezpieczenie w przypadku jakichś większych konsekwencji covidu — dodaje Mateusz Bortel.
Nowe usługi w tradycyjnej branży
Benek Grzegorz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Perfekt
Kryzys zdrowia publicznego wypracował nowe nawyki – dezynfekcja powierzchni, rąk, większa dbałość o higienę, to obecnie powszechnie obowiązujące normy. Nowe standardy stały się dla wielu przedsiębiorców szansą na dodatkowe a czasem nawet jedyne możliwe źródło dochodu poprzez wprowadzenie nowych usług, spełniających zaostrzone wymogi.
Przedsiębiorstwo od wielu lat funkcjonuje w branży około przemysłowej, zajmując się przede wszystkim świadczeniem usług w zakresie utrzymania czystości obiektów przemysłowych oraz terenów do nich przylegających, pielęgnacji terenów zielonych, mycia okien i elewacji obiektów kubaturowych o przeznaczeniu przemysłowym (biurowce, hale produkcyjne, hale magazynowe), odśnieżania terenów zewnętrznych i dachów, jak również oferuje usługi w zakresie logistyki, transportu i gospodarki odpadami. O konkursie Inwestycje w MŚP dowiedzieliśmy się od zaprzyjaźnionych kontrahentów, z którymi współpracujemy. Tym samym dołączyliśmy do grona wnioskodawców walczących o dofinansowanie w tym popularnym naborze - wyjaśnia Grzegorz Benek, właściciel firmy. Projekt z jednej strony będzie pomocny w dalszym intensywnym rozwoju, ponieważ uda się zdywersyfikować dotychczasową ofertę, co w konsekwencji pozwoli nam nie tylko utrzymać obecne zatrudnienie, ale również je zwiększyć poprzez utworzenie nowych miejsc pracy, do czego zobowiązaliśmy się również składając wniosek o dofinansowanie jego realizacji.
Warto zaznaczyć ekologiczny aspekt inwestycji, która za sprawą nowoczesnej śmieciarki z zabudowanym innowacyjnym osprzętem dekontaminacyjnym służącym do dezynfekcji opróżnianych kubłów na śmieci z wykorzystaniem suchej pary, zapobiegać będzie rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, w tym także COVID-19. Wywóz na miejsce składowania odpadów komunalnych oraz ich utylizacja będą znacznie bezpieczniejsze i dostosowane do obowiązujących surowych norm sanitarnych.