FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na scp-slask.pl

Tak powstają innowacje…z funduszami


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2021-12-08 11:59

Szansa jest w Twoim zasięgu

Gdy Mietall Waluś zakładał swój zespół rockowy Negatyw, zainspirował się piosenką Nirvany „Negative creep”.  Teraz jednak wierzy, że wszystko jest możliwe, a na pewno... zdobycie środków unijnych. Kwestia zdrowia psychicznego społeczeństwa to niezwykle istotna sprawa, a pandemia sprawiła, że stała się dla nas jeszcze ważniejsza. Psycho_LOG to telemedyczny system, wspomagający diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych poprzez analizę wydźwięku wypowiedzi pacjenta i wyszukiwanie słów kluczowych.

Jestem ze środowiska muzyki alternatywnej, wychowałem się w latach 90., na mnie bardzo wpłynęła muzyka grunge i nurt brytyjski z lat 90. — wspomina Mietall Waluś. — Nie oszukujmy się, to środowisko, które miało problemy z alkoholem, z narkotykami, z samotnością, z depresją, niektórzy muzycy popełnili samobójstwo —totalna samotność. Muzyka, którą ja też robiłem, nie była zaliczana do najweselszych, więc ten temat gdzieś mi tam ciążył. Chyba sobie chciałem sam pomóc. Założyłem fundację Masz Mnie i znalazłem partnera, Gabos Software z Piekar Śląskich, no i zrobiliśmy taki duży projekt, który właśnie będziemy teraz finalizować.

Projekt Psycho_LOG, realizowany w ramach konkursu „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach”, pozwoli skrócić czas oczekiwania na wizytę i zniesie bariery geograficzne, bo z aplikacji będą mogli korzystać wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania.  Istotnie wpłynie to na wzrost poczucia bezpieczeństwa pacjentów, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Zawsze, kiedy zrealizuję jakiś projekt i sfinalizuję go w postaci, powiedzmy, celu, do którego dążyłem, zastanawiam się, że warto naprawdę wierzyć w to, co się robi. To jest najważniejsze, bo w życiu, kiedy są nam podkładane różne kłody,  nie można się poddawać. A w ogóle to już nie chodzi nawet o sytuację biznesową, tylko po prostu — marzenia są po to, żeby po prostu w nie wierzyć i żeby nad nimi pracować — podkreśla Mietall Waluś. — I to jest siła tego, że ten grant otrzymaliśmy.

Implant dla domowego pupila

Poszukiwanie nowych technologii to od 30 lat cel mikołowskiej Kliniki Weterynaryjnej Polvet. Firma specjalizuje się w diagnostyce obrazowej, neurochirurgii, ortopedii i chirurgii ogólnej, prowadzi także bank krwi dla psów i kotów. Jednym z trzech projektów, które w ostatnich kilku latach realizuje Polvet, jest stworzenie innowacyjnego implantu w postaci skafoldu kostnego, drukowanego w 3D, z naniesioną hodowlą komórkową. Będzie on stosowany jako rozwiązanie uzupełniające w protezowaniu stawu biodrowego, ale i zastępujące fragmenty ubytków kości oraz integralne fragmenty pozostałych protez stawowych w medycynie rekonstrukcyjnej.

— Jeśli zda egzamin u zwierząt, rozwiązanie będzie mogło być też wykorzystywane w ludzkiej medycynie rekonstrukcyjnej — mówi dr n. wet. Oliwier Teodorowski, właściciel Kliniki Weterynaryjnej Polvet. — Projekt realizujemy przy dużym wsparciu Funduszy Europejskich. Pieniądze przeznaczyliśmy na przeprowadzenie kosztownych prac badawczych, w których wziął udział interdyscyplinarny zespół specjalistów z zakresu weterynarii i druku 3D. Radą służą też eksperci z dziedziny ortopedii, neurologii i mikrobiologii. Nasz projekt pokazuje, że przy odpowiednim wsparciu nowatorskie rozwiązania technologiczne, o których marzyliśmy kilka lat temu, nie pozostają już tylko w wyobraźni, ale zaczynają nabierać realnych kształtów.

Informacja w centrum uwagi

—  Działalność firmy Technika IT to odpowiedź na zmiany zachodzące w różnych gałęziach gospodarki szczególnie w zakresie:  ochrony środowiska, hydrometrii, meteorologii jak i administracji rządowej i samorządowej. Głównym celem firmy jest dostarczenie innowacyjnych rozwiązań związanych z przetwarzaniem informacji zaspokajających oczekiwania i potrzeby użytkowników w sposób kompleksowy, spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa w oparciu o najnowsze technologie i unikalne rozwiązania —  wymienia Łukasz Penar, członek zarządu przedsiębiorstwa, które w ostatnim konkursie Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach sięgnęło po dofinansowanie kolejnego projektu.

Innowacyjność, kompleksowość oferty i najwyższa jakość świadczonych usług oraz nowoczesne produkty są wynikiem realizacji strategii rozwoju, opartej przede wszystkim o komercjalizację wyników projektów B+R.  Obowiązująca od lat i konsekwentnie wdrażana zwiększa poziom innowacyjności firmy, co w efekcie pozwala na realizację projektów skupiających się na  opracowaniu i wdrożeniu innowacji nie znanej i nie stosowanej dotychczas.

—  Celem projektu jest zwiększenie aktywności badawczej i innowacyjności naszej firmy, poprzez realizację prac B+R oraz komercjalizację ich wyników, których efektem będzie opracowanie autonomicznego inteligentnego rejestratora sterującego (AIRS)  służącego do integracji systemów automatyki z rozległymi sieciami IoT.  Zwieńczeniem prac będzie urządzenie o możliwościach zastosowania w trudno dostępnych miejscach, pracy w warunkach ekstremalnych oraz możliwość zdalnego wprowadzania zmian w obiektach oddalonych. Opracowane rozwiązanie pomoże w realizacji stałego monitoringu i kontroli wraz z możliwością dostosowania zakresu sterowania i rodzaju pomiarów realizowanych przez urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zapewni również możliwość zastosowania w systemach o dużej skali rozproszenia —  wyjaśnia Łukasz Penar.

Dotacja w wysokości ponad 1 mln złotych przyniesie wielowymiarowe korzyści: umożliwi upowszechnienie wyników badań, wdrożenie na rynek innowacji produktowej i procesowej, wzrost sprzedaży, wejście na nowe rynki zagraniczne, transfer wiedzy i technologii w wyniku intensyfikacji współpracy z jednostkami naukowymi oraz wzrost konkurencyjności firmy.

—  Realizując prace B+R w zakresie projektów komplementarnych dla projektu (AIRS) ze środków własnych spółki oraz uzyskanych wyników badań przemysłowych, dokonaliśmy  wstępnej oceny modelu rejestratora sterującego w warunkach laboratoryjnych i zdecydowaliśmy o konieczności przeprowadzenia dalszych badań przemysłowych i prac rozwojowych. Jednakże realizacja projektu bez wsparcia finansowego stanowiłaby istotne obciążenie finansowe dla spółki, a tym samym stanowiłoby ograniczenie w zakresie prowadzonych badań a także wdrożenia ich efektów.  W związku z tym podjęliśmy decyzję o złożeniu wniosku o dofinansowanie. Realizacja niniejszego projektu jest konsekwencją dalszego rozwoju oferty firmy w celu możliwości zaoferowania klientom nowej generacji rozwiązań w zakresie integracji systemów automatyki przemysłowej z rozległymi sieciami IoT — podsumowuje Łukasz Penar.

 

 

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś