Silesia pod błękitnym niebem
100 mln zł na projekty badawcze i rozwojowe, które wpłyną na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Przedstawiciele województwa śląskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 22 stycznia 2018 r. podpisali porozumienie „Silesia pod błękitnym niebem”.
Przedsięwzięcie skupia się na technologiach poprawy jakości powietrza — redukcji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz minimalizacji ich skutków dla zdrowia. Zapewni współpracę środowisk naukowych i biznesu oraz wpłynie na interdyscyplinarne ujęcie zagadnienia.
Inicjatywa skierowana jest do jednostek naukowych oraz przedsiębiorców z sektora MŚP. Planowany budżet to 100 mln zł, Województwo Śląskie będzie dysponowało połową tej kwoty. W pierwszym etapie konkursy będą ogłaszane przez NCBiR, a w drugim, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przez Samorząd Województwa Śląskiego. Finansowanie projektów zaplanowane jest na lata 2018-2023, natomiast ich monitorowanie zakończy się w roku 2027.
Zarówno władze województwa, jak i NCBiR podkreślały znaczenie programu „Silesia pod błękitnym niebem”. — Jestem dumny i zaszczycony, że jeden z pierwszych elementów rządowego Programu dla Śląska powstał — został wymyślony i opracowany — w Samorządzie Województwa Śląskiego — stwierdził po podpisaniu porozumienia wicemarszałek Michał Gramatyka. Natomiast prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwrócił uwagę na uniwersalny wymiar akcji: — Współpraca, którą dziś podejmujemy, to krok w kierunku osiągnięcia bardzo ważnego celu dla społeczeństwa. Znajomość problematyki, a także umiejętność wyboru i wdrażania innowacji, którą posiadają władze województwa oraz Centrum, dają szansę na powstanie projektów, które bardzo precyzyjnie odpowiedzą na potrzebę czystego powietrza. Liczymy przy tym, że efekty programu znajdą zastosowanie również w innych miastach, bo przecież zanieczyszczenie powietrza nie jest dziś problemem wyłącznie Śląska.