Oni wiedzą, jak dbać o klimat
Nasz beneficjent — Firma StorkJet została wyróżniona Europejską Nagrodą Startupową na rzecz Mobilności przyznawaną przez Komisję Europejską. Dzięki projektowi znacznie ograniczono emisję CO2.
Do konkursu zgłoszono 600 firm z 38 krajów. Wśród dziesięciu laureatów cztery firmy otrzymały najwyższe, złote odznaczenie, w tym StorkJet z Katowic.
— Nie dziwi mnie wygrana starupu — zauważa dyrektor ŚCP Krzysztof Spyra. — Firma zakończyła już dwa projekty badawczo-rozwojowe, których celem było opracowanie nowych, dokładniejszych i szybszych niż dotychczas metod wyliczania osiągów samolotów, a także automatyczne monitorowanie przekroczenia progów bezpieczeństwa i stworzenie nowych metod szkolenia lotniczego. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie trzeciego z projektów, bardzo wysoko ocenionego przez ekspertów. StorkJet z powodzeniem kontynuuje prace nad ograniczeniem emisji CO2 i to znalazło odzwierciedlenie w decyzji jury.
O przyznaniu nagrody zdecydowały m.in. Karima Delli przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim oraz Lilyana Pavlova wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Firmę założyła w 2014 roku Renata Niedziela i od tego czasu, jako prezes spółki, skupia się głównie na analizie danych z czarnych skrzynek, pozwalających szkolić pilotów tak, by ich reakcje były niezawodne, a także na aspektach ekologicznych.
— Lotnictwo to branża, gdzie dopiero odkrywa się potencjał tkwiący w big data — mówi Renata Niedziela. — Ta rewolucja wprowadzana jest w branży stopniowo, ale linie lotnicze mają świadomość, że muszą analizować dane, wyciągać wnioski, choćby po to, by wiedzieć, jak efektywnie wykonywać operacje — optymalna wysokość, miejsce startu, użycie silników — poprzez analizę takich danych jesteśmy w stanie dać rekomendacje, raporty, jak oszczędzać, np. na paliwie, jak bezpiecznie latać.
Z oprogramowania AdvancedAPM oraz FuelPro korzystają już takie linie, jak LOT, Wizz Air, JetSMART czy Volaris. StorkJet w tej chwili jest w stanie obsługiwać 28 typów samolotów, co przekłada się na 23,6 mln dolarów zaoszczędzonych rocznie, a przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa o 106 tys. ton. To istotne, ponieważ lotnictwo odpowiada za 2,5% globalnej emisji CO2, a paliwo stanowi nawet 15-45% kosztów linii lotniczych. Celem ostatniego z projektów było stworzenie aplikacji, wyświetlanej na tablecie znajdującym się w kokpicie samolotu, która rekomenduje pilotowi możliwości pozwalające zoptymalizować zużycie paliwa w czasie lotu.
Firmie StorkJet serdecznie gratulujemy wygranej.
Strona European Startup Prize for mobility: https://startupprize.eu.