FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na scp-slask.pl

Fundusze unijne dla firm


2016-12-14 14:37

Jak znaleźć kapitał na realizację pomysłów i rozwój? Gdzie szukać inspiracji i merytorycznego wsparcia? Od czego zacząć? To gorące tematy konferencji „Fundusze unijne dla firm”, która odbyła się 7 grudnia w Katowicach.

Wydarzenie organizowane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w jednym miejscu zgromadziło ekspertów wielu dziedzin, dając zainteresowanym możliwość zdobycia kompleksowej informacji.

- Innowacje były na Śląsku od zawsze. Przemysł regionu oparty jest na innowacyjnym pomyśle, jakim w XIX wieku była maszyna parowa. Można śmiało powiedzieć, że był to wynalazek na miarę Internetu. Sięgając do tej bogatej tradycji, należy wykorzystywać szansę, chociażby tę, jaką daje nowa perspektywa i fundusze unijne — podkreślał podczas spotkania z przedsiębiorcami Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Do historii w kontekście przedsiębiorczości odnieśli się także przedstawiciele nauki.

W tej chwili to MŚP są kołem napędowym i nie można zapominać o ich ogromnym wpływie na PKB — stwierdził prof. Wojciech Dyduch z Uniwersytetu Ekonomicznego. Ze względu na tradycyjny etos pracy ta przedsiębiorczość w naszym regionie jest relatywnie większa niż w innych regionach kraju.

Prezentując efekty badań prowadzonych przez Katedrę Przedsiębiorczości UE, dr Bartłomiej Gabryś mówił o odwróceniu trendów, podkreślając, że dziś przedsiębiorczość nie jest już koniecznością, wynikiem braku alternatywy, lecz świadomym wyborem.

 

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

O wykorzystywaniu szansy, jaką niesie współpraca ze światem nauki mówił prof. Marek Gzik, Pełnomocnik Rektora Politechniki Śląskiej ds. Współpracy z Przemysłem. Jego zdaniem realizacja wspólnych przedsięwzięć przemysłu i nauki to konieczność. Fundusze unijne na badania w nowej perspektywie skierowane są w dużej mierze do przedsiębiorców, dlatego uczelnie tym bardziej są otwarte na współdziałanie z biznesem.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z projektem specjalnej platformy, której celem będzie zwiększenie przepływu informacji, dostępu do fachowej wiedzy i wymiana kontaktów pomiędzy przemysłem, instytucjami naukowymi oraz samorządem.

W czasach, kiedy jesteśmy zalewani informacjami, coraz trudniej dotrzeć do tego, co jest nam najbardziej potrzebne. Szybki dostęp do wiedzy w jednym miejscu, z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji to główne założenia interaktywnej platformy INTEGRA — wyjaśniał prof. Gzik.

O pieniądzach dla MŚP szeroko informowali organizatorzy — Śląskie Centrum Przedsiębiorczości —podczas wystąpień oraz przy stanowisku informacyjnym. Nie zabrakło również innych instytucji udzielających wsparcia. W Strefie Rozmów czekali m.in. eksperci z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z kompleksową informacją na temat dostępnych programów, Enterprise Europe Network przy oddziale Funduszu Górnośląskiego S.A, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE oraz uczelni wyższych.

Największym powodzeniem cieszą się projekty na wdrożenie innowacji w MŚP, co nas cieszy, gdyż jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych w poprzedniej perspektywie finansowej. W regionie funkcjonuje wiele przedsiębiorstw z powodzeniem inwestujących w nowe technologie, innowacyjne rozwiązania i — mając za sobą pierwszy konkurs, dotyczący innowacji w MŚP z nowej perspektywy —możemy stwierdzić, że chęć pozyskania funduszy na ten cel jest znacznie większa niż w minionych latach. Zainteresowanie konferencją potwierdza, że przedsiębiorcy w regionie są bardzo aktywni i z pewnością będą aplikować o wsparcie w realizowanych przez nas konkursach — podsumował wydarzenie Bartosz Rozpondek, p.o. dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Czego poszukują firmy z regionu?

Strefa Rozmów tętniła życiem, a przy stanowiskach gromadziły się często całe grupy osób omawiających wspólne projekty.

Najbardziej poszukujemy możliwości współpracy z jednostkami badawczymi, bo mają zaplecze, do którego my przedsiębiorcy nie zawsze mamy dostęp. Myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa, że mogliśmy się tutaj wszyscy spotkać — i przedsiębiorcy i naukowcy — podkreśla Joanna Witkowska z firmy Opinion Strefa Druku.

Przedsiębiorcy mogli również wykorzystać czas pomiędzy konferencją i warsztatami na założenie podpisu elektronicznego, umożliwiającego korzystanie z systemu elektronicznego administracji publicznej.

O tym, że produkty i usługi innowacyjne są w centrum zainteresowań firm z naszego regionu świadczy również frekwencja na warsztatach prowadzonych podczas konferencji przez ekspertów.

Dr Jerzy Kołodziej, zapytany o sposoby na rozpoznawanie, co jest nowatorskim pomysłem odpowiedział krótko: Podstawowym narzędziem jest potrzeba i wartość. To dwa elementy, które należy brać pod uwagę.

Poniżej fotogaleria z konferencji - zapraszamy do oglądania.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś