Fundusze unijne dla firm
Jak znaleźć kapitał na realizację pomysłów i rozwój? Gdzie szukać inspiracji i merytorycznego wsparcia? Od czego zacząć? To gorące tematy konferencji „Fundusze unijne dla firm”, która odbyła się 7 grudnia w Katowicach.
Wydarzenie organizowane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w jednym miejscu zgromadziło ekspertów wielu dziedzin, dając zainteresowanym możliwość zdobycia kompleksowej informacji.
Jak znaleźć kapitał na realizację pomysłów i rozwój? Gdzie szukać inspiracji i merytorycznego wsparcia? Od czego zacząć? To gorące tematy konferencji „Fundusze unijne dla firm”, która odbyła się 7 grudnia w Katowicach.
Wydarzenie organizowane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w jednym miejscu zgromadziło ekspertów wielu dziedzin, dając zainteresowanym możliwość zdobycia kompleksowej informacji.
- Innowacje były na Śląsku od zawsze. Przemysł regionu oparty jest na innowacyjnym pomyśle, jakim w XIX wieku była maszyna parowa. Można śmiało powiedzieć, że był to wynalazek na miarę Internetu. Sięgając do tej bogatej tradycji, należy wykorzystywać szansę, chociażby tę, jaką daje nowa perspektywa i fundusze unijne — podkreślał podczas spotkania z przedsiębiorcami Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Do historii w kontekście przedsiębiorczości odnieśli się także przedstawiciele nauki.
— W tej chwili to MŚP są kołem napędowym i nie można zapominać o ich ogromnym wpływie na PKB — stwierdził prof. Wojciech Dyduch z Uniwersytetu Ekonomicznego. Ze względu na tradycyjny etos pracy ta przedsiębiorczość w naszym regionie jest relatywnie większa niż w innych regionach kraju.
Prezentując efekty badań prowadzonych przez Katedrę Przedsiębiorczości UE, dr Bartłomiej Gabryś mówił o odwróceniu trendów, podkreślając, że dziś przedsiębiorczość nie jest już koniecznością, wynikiem braku alternatywy, lecz świadomym wyborem.
Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
O wykorzystywaniu szansy, jaką niesie współpraca ze światem nauki mówił prof. Marek Gzik, Pełnomocnik Rektora Politechniki Śląskiej ds. Współpracy z Przemysłem. Jego zdaniem realizacja wspólnych przedsięwzięć przemysłu i nauki to konieczność. Fundusze unijne na badania w nowej perspektywie skierowane są w dużej mierze do przedsiębiorców, dlatego uczelnie tym bardziej są otwarte na współdziałanie z biznesem.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z projektem specjalnej platformy, której celem będzie zwiększenie przepływu informacji, dostępu do fachowej wiedzy i wymiana kontaktów pomiędzy przemysłem, instytucjami naukowymi oraz samorządem.
— W czasach, kiedy jesteśmy zalewani informacjami, coraz trudniej dotrzeć do tego, co jest nam najbardziej potrzebne. Szybki dostęp do wiedzy w jednym miejscu, z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji to główne założenia interaktywnej platformy INTEGRA — wyjaśniał prof. Gzik.
O pieniądzach dla MŚP szeroko informowali organizatorzy — Śląskie Centrum Przedsiębiorczości —podczas wystąpień oraz przy stanowisku informacyjnym. Nie zabrakło również innych instytucji udzielających wsparcia. W Strefie Rozmów czekali m.in. eksperci z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z kompleksową informacją na temat dostępnych programów, Enterprise Europe Network przy oddziale Funduszu Górnośląskiego S.A, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE oraz uczelni wyższych.
— Największym powodzeniem cieszą się projekty na wdrożenie innowacji w MŚP, co nas cieszy, gdyż jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych w poprzedniej perspektywie finansowej. W regionie funkcjonuje wiele przedsiębiorstw z powodzeniem inwestujących w nowe technologie, innowacyjne rozwiązania i — mając za sobą pierwszy konkurs, dotyczący innowacji w MŚP z nowej perspektywy —możemy stwierdzić, że chęć pozyskania funduszy na ten cel jest znacznie większa niż w minionych latach. Zainteresowanie konferencją potwierdza, że przedsiębiorcy w regionie są bardzo aktywni i z pewnością będą aplikować o wsparcie w realizowanych przez nas konkursach — podsumował wydarzenie Bartosz Rozpondek, p.o. dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Czego poszukują firmy z regionu?
Strefa Rozmów tętniła życiem, a przy stanowiskach gromadziły się często całe grupy osób omawiających wspólne projekty.
— Najbardziej poszukujemy możliwości współpracy z jednostkami badawczymi, bo mają zaplecze, do którego my przedsiębiorcy nie zawsze mamy dostęp. Myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa, że mogliśmy się tutaj wszyscy spotkać — i przedsiębiorcy i naukowcy — podkreśla Joanna Witkowska z firmy Opinion Strefa Druku.
Przedsiębiorcy mogli również wykorzystać czas pomiędzy konferencją i warsztatami na założenie podpisu elektronicznego, umożliwiającego korzystanie z systemu elektronicznego administracji publicznej.
O tym, że produkty i usługi innowacyjne są w centrum zainteresowań firm z naszego regionu świadczy również frekwencja na warsztatach prowadzonych podczas konferencji przez ekspertów.
Dr Jerzy Kołodziej, zapytany o sposoby na rozpoznawanie, co jest nowatorskim pomysłem odpowiedział krótko: Podstawowym narzędziem jest potrzeba i wartość. To dwa elementy, które należy brać pod uwagę.
Poniżej fotogaleria z konferencji - zapraszamy do oglądania.